Za obcí Libá se dostaneme k výraznému skalisku, které míjí potok, zvaný jak jinak Libský. Stezka na jeho břehu nás zavede až na místa někdejší Dubiny, zaniklé vsi. Budeme-li pozorní, spatříme úpravy potoka, které nám napoví, že tu stával kdysi mlýn patřící k dnes už zaniklé vsi Dubina (něm. Eichelberg).
Zaujme nás skalisko, které by někomu mohlo připomenout i lidský (možná nelidský) obličej. Pod skalním převisem je lavička, kde se příjemně a v chládku sedí, případně si můžeme přečíst text na naučné tabuli, obojí je nám ku prospěchu. Pokud nechceme odpočívat, prohlédneme si skalní stěnu, na níž je vytesán francouzský nápis v tomto znění:
VIVE
LE PROPRIETAIRE
DE CETTE HERMITAGE
GLE XXV D´OCTOB 806
Tedy česky:
AŤ ŽIJE
MAJITEL TÉTO USEDLOSTI
DATUM 25. ŘÍJNA 1806
Z nápisu se toho mnoho nedozvíme, ale můžeme se mnohé domýšlet. Něco víme k historii tohoto místa a něco bychom snad mohli ze stručného sdělení vydedukovat, jak se o to pokusil dlouholetý tajemník Společnosti pro výzkum kamenných křížů Jiří Poor:
Nápis vyryl z vděčnosti francouzský voják, který když byl zraněn, tak o něj obyvatelé mlýna, který stál naproti skále přes potok, pečovali. Mlýn už dávno zmizel ze světa. V letech 1803-1815 probíhaly v Evropě napoleonské války. Tak je docela možné, že zde táhla francouzská vojska. Ze strany obyvatel mlýna to musela být křesťanská pomoc, neboť se jistě jednalo o nepřátelského vojáka. Bližší informace, jméno vojáka, atd. nevíme.
Skalisko u Dubiny
O něco sdílnější jsou vlastivědné publikace z druhé strany hranice, v nichž se dozvídáme některé zajímavosti k místu, kde stával Kamenný mlýn neboli Steinmühle. Jistý Josef Mähner jej vlastnil před rokem 1800. Objekt, jak název napovídá, pravděpodobně sloužil ke zpracování kamene.
K unikátnímu francouzskému nápisu na skále naproti někdejšímu Kamennému mlýnu, existují dvě varianty výkladu.
Podle první žil v těchto místech poustevník. K tomu ale nemáme žádné historické podklady. Navíc vrcholek této skály byl zjevně upraven – dosud je zde několik do skály vyhloubených jamek, které sloužily zřejmě pro uchycení dřevěných kůlů nějaké stavby, snad altánku nebo střelecké pozorovatelny, posedu. Z místa je totiž nádherný rozhled na celý tento úsek potočního údolí. Dá se tedy předpokládat, že panstvo z Libé skálu používalo při čekané. Případná střelba by asi poustevníka při rozjímání vyrušovala.
Nu a druhou verzi už známe. Podle ní se obyvatelé mlýna postarali o raněného francouzského vojáka. Třeba se někdy někde podaří objevit doklad, který nám napomůže s určením jeho totožnosti. Možné je všechno.
Foto 1: Detail francouzského nápisuFoto 2: Kamenný mlýnFoto 3: Skála s francouzským nápisem