Velebný, mohutný stařec s hustým bílým plnovousem, který mu splývá na hruď. Pokud se to dá rozeznat je oblečen v turnerském kroji. Tak je vždy zobrazován zakladatel německého tělocvičného hnutí Friedrich Ludwig Jahn. Tato podoba na nás hledí z množství reprodukcí, bust i soch. Dokonce i dobových reklamních materiálů.
Známe ji i z jednoho z mála turnerských pomníků na našem území, dochovaných dodejme, který si můžeme prohlédnout pod rozhlednou na vrchu Háj u Aše. Ašský Jahnův pomník byl slavnostně odhalen 20. června 1909 u příležitosti 60. výročí existence ašského tělocvičného spolku. Na čtyřhranném pravidelném piedestalu zasazeném do kamenné mohyly spočívá busta F. L. Jahna. Jde však o bustu novou, kamennou, kterou v září 2013 vytvořila SUPŠ v Českém Krumlově. Původní bronzová busta po druhé světové válce zmizela neznámo kam.
Jahnův památník na vrchu Háj v Aši
Turnerství se skládalo z mnoha variant a proudů. V samotné Aši byli turneři dělničtí, původní, křesťanští, nacističtí atd. Přesto je ale tak nějak máme vědomě i podvědomě spojené s nacismem. Za prvé za to může Turnvatr – otec turnerského hnutí Ludwig Jahn nacionalista a antisemita par exellence a jeho pokračovatelé, kteří turnerství inkorporovali prvky s völkisch hnutí, tedy germánskou mystiku, antisemitismus a nationalismus. A tuhle muziku nacisté s v čele s Henleinem ještě přitvrdili.
Turnerský (z něm. Turnen – tělocvik, gymnastika, což je z latinského tornare) tělovýchovný systém vzniká v období napoleonských válek. Stejně jako jím inspirovaný český Sokol, i turnerské hnutí má dva zakladatele – Friedricha Ludvíka Jahna (1778-1852) a Ernsta Wilhelma Bernarda Eiselene (1792-1846). Oba spojovala společná myšlenka osvobození Evropy od Napoleona, které je možné jen díky německému lidu zocelenému cvičením. Friesen organizoval hlavně studentské odbojové spolky – burschenschafty a Jahn dne 3. listopadu 1810 založil společně s jedenácti přáteli v Hesenheide u Berlína tajný spolek „Deutschen Bund zur Befreiung und Einigung Deutschlands“ (čes. Německý spolek pro osvobození a sjednocení Německa). Právě tady se 19. června 1811 uskutečnilo první veřejné cvičení mládeže. Cvičení se skládalo z prostných, pořadových a přirozených (běhy, skoky a hody) cvičebních sestav a cvičení na nářadí, z nichž některá Jahn vymyslel (hrazda, bradla). Součástí cvičení se staly i výlety a noční cvičení. Berlín inspiroval i další německá města a brzy vznikají nová cvičiště, která Jahn objížděl a pomáhal s jejich přípravou.
Hlavním symbolem turnerského hnutí je tzv. zj. turnerský kříž a z něj následně derivovaná turnerská nebo Jahnova svastika. Jedna z věcí, která přiblížila nacisty k turnerům. I když oba snad podobné symboly mají zcela odlišnou genezi. Turnerský kříž v roce 1844 vytvořil hesenský rytec a tiskař Johann Heinrich Felsing (1800-1875). Jde o červený kříž na bílém pozadí (hesenské státní barvy). Řecký kříž je tvořen čtyřmi vodorovnými a svislými vzájemně se zrcadlícími písmeny F. Tato čtyři F jsou zkratkou turnerského mota, protože správný turner je frisch, fromm, fröhlich, frei (čes. svěží, zbožný, veselý, svobodný).
Foto 1: Zakladatel turnerského hnutí "turnavater" F. L. JahnFoto 2: Jahnův památník na vrchu Háj u AšeFoto 3: Dobová pohlednice z turnerského srazu. Rok 1898