Jedním ze sloupů a opor evangelické církve na Ašsku je uvnitř překrásně zdobený kostel Dobrého pastýře (Zum guten Hirten) v Podhradí. Mohutnou stavbu podhradského kostela najdeme v těsném sousedství zříceniny hradu Neuburg. Původně pozdně gotický kostel vystavěli Zedtwitzové v letech 1470-1490. Roku 1542 se přihlásili k reformaci a byli ji věrní i po třicetileté válce.
Podhradí - kostel Dobrého pastýře
Po bitvě na Bílé hoře roku 1620 začali Habsburkové s rekatolizací země. Jejich pokus o protireformaci na Ašsku byl však neúspěšný. P roce 1648 bylo luteránství na Ašsku Habsburky definitivně uznáno. Starý kostel byl přestavěn v letech 1678-1682. Jedná se o nejstarší evangelický kostel v celém Rakousku-Uhersku. Interiér je celý ze dřeva. Při jeho stavbě nebyl použit jediný hřebík či jiný kovový předmět. Pouze klíny a hřebíky ze dřeva.
Kazatelna z roku 1703 i oltář z roku 1710 jsou dílem řezbáře Michaela Zeitlera z nedaleké Doubravy. V roce 1711 byl strop kostela zakryt dřevěnou valenou klenbou, kterou Georg Radiem z Oberröslau u Wunsiedelu vymaloval motivem andělských chórů a ilustrovanými biblickými texty. Také vymaloval kazatelnu a pravděpodobně i oltář. Malbami je zdobená i dvoupatrová dřevěná empora.
Foto 1-3. Interiér kostela Dobrého pastýře