Ikonické fotografie dolu Sauersack zná asi každý v této republice. Pozůstatky dolu a úpravny rud vypadají jako kulisy dystopického příběhu. Však o tomto místě koluje celá řada legend, které vypravují a německých tajných zbraních, podzemních provozech a kdoví ještě o čem. Skutečnost je však mnohdy zajímavější, než ta nejbarvitější sci-fi.
Foto Tomáš Drappa
Důl Sauersack (též důl Rolava nebo lidově Cíňák) se nachází v obci Rolava v okrese Sokolov. Jedná se o pozůstatky důlního komplexu, který v letech 1940-1945 provozovala německá firma Zinnbergbau Sudetenland. Důl sloužil k těžbě cínu a nacházely se zde i ubytovny pro civilní zaměstnance, válečné zajatce a dozorce, dále úpravna rudy a další technické zázemí.
V Muzeu Cheb právě probíhá výstava, která se jmenuje „Příběh dolu Sauersack“
Výstava je hodně interaktivní a řekl bych dojmová. Interaktivní prvky určitě osloví a zaujmou všechny věkové kategorie. Na výstavě můžete vidět i exponáty, které zapůjčilo Muzeum Sokolov. Osobně mě mnohem více mne oslovil pěkně připravený katalog k výstavě, který si můžete zakoupit přímo v Muzeu Cheb.
Exponáty zapůjčené ze sbírky Muzea Sokolov
Na stránkách Muzea Cheb se dočteme:
Naše výstava by Vás chtěla zevrubně i zábavně seznámit s touto lokalitou. Zaniklý důl Sauersack / Rolava je dnes považován za jednu z nejzajímavějších archeologických památek 20. století v našem kraji. Je mu proto věnována i adekvátní vědecká pozornost s řadou terénních a archivních výzkumů, jejichž výsledky budou na výstavě k vidění.
Ve výstavních prostorách se můžete těšit na videomapping historické hornické činnosti, či si sami budete moci ovládat pracovní činnost ve zpracovávatelském závodě. Samozřejmě nebudou chybět autentické historické exponáty jako je nejdecká horní kniha, důlní kolečko či osobní předměty z pozůstalosti ředitele tohoto závodu Huberta Schranze.
Výstava je určena nejširší veřejnosti: od dětských návštěvníků, kteří budou provedeni pomocí hry, po odborníky, dále turistům i všem, kteří se zajímají o hornictví, montánní archeologii, druhou světovou válku a mají rádi Krušné hory.