Skalná: Hendrichova hrobka 

Tajemství mumie

I naše končiny se mohou chlubit mumiemi, i když tento způsob pohřbívání, nepatřil k těm obvyklým. Kromě mumií, které vznikly záměrným balzamováním, existují i mumie, která vznikly přirozenou cestou a působením klimatických podmínek. Vzpomeňme na mumie kralovické či klatovské. Mumií vzniklou přirozenými procesy mají i ve Skalné.

Hendrichova hrobka

Vše začalo rekonstrukcí Hendrichovy a Müllerovy hrobky ve Skalné. Jak se dozvídáme z informační tabule umístěné v interiéru opravené hrobky c. k. krajský adjunt Ladislav Hendrich ze Semil přišel do Skalné za svou ženou Sofií Müllerovou, s níž se oženil 7. října 1877.  Svou kariéru ukončil jako předseda krajského soudu v Chebu. Manželům Hendrichovým se narodili dva synové, starší Rudolf (25. 12. 1878) a mladší Ernst (14. 5. 1881). Když mladší Ernst zemřel na spálu, rodina se rozhodla pro vybudování hrobky. Ernst byl ale nejprve na rok uložen do země. 

Stavba dvoupatrové neogotické skalenské hrobky byla zahájena v prosinci 1887. Vedl ji místní stavitel Andreas Kirschnek. Vysvěcena byla 9. září 1888. Do vysvěcené hrobky byly uloženy ostatky Ernestovy a jeho prarodičů z matčiny strany Josefa Köhlera (*6.4. 1810 – 23. 3. 1870) a Marie Anny Köhlerové  (*17. 10. 1809-+15. 5. 1873). To jsou jediní tři jedinci, kteří jsou doloženi písemnými prameny. Ovšem archeologové při průzkumu hrobky objevili pozůstatky nejméně 18 jedinců. 

Šestiletý Ernst zemřel 1. srpna 1887 na onemocnění spálou, následujícího dne byl uložen na hřbitově ve Skalné. Otec zesnulého založil „Žákovskou nadaci Ernsta Hendricha“, do které vložil stříbrnou obligaci za 100 zlatých. Úrok z této obligace byl každoročně vyplácen vždy na Štědrý den s povinností pomodlit se u Ernestova hrobu. 

Podrobný rozbor vyvrátil možnost, že by mohlo jít balzamování mrtvoly. Shodou okolností došlo k přírodní mumifikaci těla. Důležitou roli sehrálo i uložení těla do dvojité plechové rakve, které zpomalilo proces degradace těla. Naopak násilné otevření rakví po roce 1945 a následná cirkulace vzduchu a mráz v zimním období způsobily vysušení těla.

Ve Skalné se nachází také hrad a geofyzikální muzeum


 



Foto 1: Interiér Hendrichovy hrobky
Foto 2: Mumie malého Ernsta
Foto 3: Víko Ernstovy rakve