Tisovec u Kraslic

Vzácné lišejníky na starých důlních odvalech

 Odvaly rudných dolů na západním svahu vrchu Tisovec (807 m) u Kraslic jsou unikátní ukázkou vlivu hornické činnosti na utváření krajiny a diverzitu rostlin a živočichů. Na lokalitě se prosadila vegetace druhotných vřesovišť, které jsou vhodným stanovištěm pro výskyt terestrických (tj. rostoucích na půdě) i saxikolních (tj. rostoucích na kamenech) druhů lišejníků.

Letecký snímek z roku 1953 (Cenia, VGHMÚŘ Dobruška)

Typickými druhy vřesovišť jsou Cetraria islandica (pukléřka islandská), C. aculeata (p. ostnatá), Cladonia arbuscula s. l. (dutohlávka lesní), C. uncialis (d. hvězdovitá), C. verticillata (d. přeslenitá), C. macilenta (d. vyzáblá), C. coccifera s. l. (d. červcová), C. furcata (d. rozsochatá), C. strepsilis (d. modrozelená), Dibaeis baeomyces (malohubka růžová) a Baeomyces rufus (malohubka plšivková). Zvýšené množství kovů a zrnitost vytěženého materiálu má za následek pomalejší zápoj vřesoviště, čehož využívají vzácnější konkurenčně slabé druhy, jako jsou Pycnothelia papillaria (pupenec bradavičnatý) nebo pevnokmínky Stereocaulon nanodes (pevnokmínek zakrslý) či S. condensatum (p. nahloučený). Vzácněji se na vřesovištích vyskytuje Cladonia glauca (dutohlávka sivá) nebo Stereocaulon dactylophyllum (pevnokmínek rozvětvený).

Letecký snímek z roku 2007 s rozmístěním lokalit (Cenia, VGHMÚŘ Dobruška)

Druhově bohatou lichenoflóru hostí také na odvalech převládající fylitové kameny. Rozšířenější jsou některé vzácnější druhy pevnokmínků, např. Stereocaulon vesuvianum (p. vesuvský) nebo S. pileatum (p. kloboukatý). Díky zvýšenému obsahu kovů v hornině jsou často zastoupeny vzácné druhy specifické pro tyto substráty. Velmi hojná je Lecanora subaurea (misnička zlatavá), rozšířené jsou také Lecidea silacea (šálečka rezavá) a Acarospora sinopica (drobnovýtruska rezavá). Vzácněji zde roste Lecanora handelii (misnička Handelova) a Lecanora soralifera (mísnička sorálonosná). Mezi stélkami hojné Lecanora subaurea (mísničky nazlátlé) ojediněle nalezneme bledě okrové až oranžově hnědé plodnice L. gisleriana (m. Gislerova). Vzácné jsou další ferofilní druhy - Acarospora rugulosa (drobnovýtruska nápadná) a Rhizocarpon oederi (mapovník Oederův), který byl nalezen pouze na jediném stanovišti. Mapovník Rhizocarpon ridescens byl objeven poměrně nedávno a na tisoveckých odvalech má zatím jedinou známou lokalitu v České republice.

Odvaly rudných dolů – typická mozaika vřesovišť a kamenných polí

K ochraně druhotných vřesovišť byly v roce 2009 odvaly na Tisovci vyhlášeny evropsky významnou lokalitou.

Text a foto: Josef Halda a Petr Uhlík


 Acarospora rugulosa Körb

  Acarospora sinopica (Wahlenb.) Körb.

 

Lecanora handelii J. Steiner

 

Lecanora subaurea Zahlbr.: žlutozelená stélka se zelenými plodnicemi (apotécia) & L. gisleriana Müll. Arg. em. J. Steiner – hnědooranžové plodnice.

 

Lecidea silacea Ach.

 

Pycnothelia papillaria (Ehrhr.) Dufour

 

Rhizocarpon ridescens (Nyl.) Zahlbr.

 

Foto 1:  Stereocaulon dactylophyllum Flörke

Foto 2: Stereocaulon pileatum Ach.

Foto 3: Stereocaulon spp.: S. condensatum Hoffm. (vlevo), S. vesuvianum Pers. (vpravo).