Národní geopark

Abertamy

Foto J. Tvrdý
Fotogalerie: 
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý

Město stříbra a rukavic

Krušnohorské město Abertamy je díky své malebné poloze pod horou Plešivcem oblíbeným zimním i letním rekreačním střediskem, které v posledních letech zažívá nové období rozkvětu. Vzniklo jako hornická osada na bohatých nalezištích stříbrných, cínových a železných rud. Naposledy se stal předmětem zájmu uran. Přímo v Abertamech pracovaly šachty Jeroným a Albrecht, v údolí Bystřice pod městem ústila Šlikova štola. Nejvíce však proslavila Abertamy výroba kožených rukavic, která zanikla
v roce 1998.

Na nejzajímavější místa ve městě a okolí se můžete vydat po některé ze tří naučných stezek, všechny začínají na Náměstí Míru nedaleko infocentra.

Naučná stezka nazvaná 17 abertamských zastavení má délku 7 km a vede po stopách místního rodáka a majitele fotografické školy Alexandra Wüsta.

Plešivecká naučná stezka má 8 km a prochází lesnatou krajinou na vrch Plešivec (1028 m) a dále údolím říčky Bystřice zpět do Abertam.

Naučná stezka Hřebečná je také dlouhá 8 km. Vede starým cínovým revírem s četnými pozůstatky po dolování a končí v opuštěném lomu s ukázkově vyvinutou sloupcovitou odlučností čedičové horniny.