Hranice

Nejzápadnější město v České republice

Hranice se německy řeknou Roßbach, což česky znamená koňský potok. Na první pohled to tak nevypadá, ale dovedou překvapit. Dominantou města je evangelický kostel.  Před kostelem stojí zajímavý pomník, který připomíná oběti z první světové války.  Pomník byl odhalen 14. října 1928. Jeho autorem byl chebský sochař Karel Wilfert mladší (1879–1932) v klasizujícím stylu. Je věnován padlým členům spolků „Ostmark“ a „Kirchfahrt Rossbach“.  

Památník padlým v první světové válce

  Pomník je koncipován jako stěna, do níž jsou zasazeny nápisové desky se jmény padlých (více než 200 jmen). Střed kompozice tvoří alegorická postava římského vojáka v podobě aktu s přilbou na hlavě a dlouhým mečem před tělem. Stojí na podstavci, lokty se opírá o zeď a v rukách drží dvojici vavřínových věnců. Tato postava je připodobňována archandělu Michaelovi, který zdobí pomník padlým v první světové válce v Chyších (1920). Karel Wilfert mladší je také autorem Goethovy kašny ve Františkových Lázních. Byl také členem chebské pobočky společnosti Schlaraffia.

  Na prostranství před kostelem je také pomník mládežnického spolku „Ostmark“. Za návštěvu stojí i hranický hřbitov. Hned u vstupu, po levé straně leží hrob hraběte Siegmunda Zedtwitze (1778-1847).  Ze svahu pod kostelem je pak vysunuta vyhlídková terasa, z níž krásně přehlédneme hranické náměstí pod námi. Plošina zároveň slouží jako zajímavý foto point s pasoucím se koníkem, symbolem Hranic. Dohlédneme až k pomníku, který nám připomene, že nedaleko odtud překročily 18. dubna 1945 americké jednotky poprvé československé hranice. Druhá strana památníku připomíná smrt pilotů RAF, kteří havarovali ve Farském lese za Hranicemi 5. 3. 1945.

  Krátkou vycházkou, cca 1, 5 kilometru zajdeme přímo na místo tragédie. Do malého pomníčku v lesním zátiší je vyryto sedm jmen. Informační tabule opodál, pak vysvětluje, co se tu v březnu 1945 odehrálo.

  

  Foto 1:  Evangelický kostel. Hranice
  Foto 2: Pomník letců RAF
  Foto 3: Vyhlídková plošina