Národopisné a textilní muzeum Aš představuje bohatou historii a kulturní dědictví města Aš. Muzeum, založené roku 1892, se pyšní rozmanitými sbírkami lidových a textilních předmětů, které dokumentují slávu místního průmyslu a kultury. Muzeum nabízí tematické výstavy, přednášky a podporuje badatele zajímající se o historii regionu.
Textilní muzeum Aš
Textilní muzeum sídlí v historické budově přezdívané „zámeček“ na Mikulášském vrchu v Aši. Textilní průmysl se na Ašsku ve velkém rozmohl v 18. století a s nastupující průmyslovou revolucí se objem výroby mnohonásobně zvětšil. Po druhé světové válce a odsunu Němců přicházeli do pohraničí noví obyvatelé. Ve znárodněných textilních továrnách se pokračovalo ve výrobě až do 90. let minulého století. Od 70. let minulého století shromažďuje muzeum doklady o textilní výrobě na Ašsku a prostřednictvím expozice a výstav přibližuje textilní historii návštěvníkům. V naší expozici uvidíte jak textilní stroje jako dopřádací stroj, pletací, tkalcovské stavy, tak i oděvy, krajky, vzorníky, rukavice i s postupem jejich výroby.
Nejvýznamnější sbírkou ašského muzea je sbírka vzorků půlpárů textilních rukavic, který představuje obrovský fond o celkovém počtu 26 563 kusů. Tato sbírka vypovídá o někdejší slávě textilního průmyslu na Ašsku, jež byl hlavním zdrojem obživy místního obyvatelstva. Rukavice se staly velkou chloubou ašského muzea, kde je část expozice věnována rukavicím včetně celého postupu jejich výroby. Na jaře roku 2024 byl tento rekord zapsán do České knihy rekordů!
Národopisná expozice nalezla své místo v prostorách bývalé Městské knihovny na Poštovním náměstí. Jelikož část budovy sloužila do roku 2006 také jako hasičská zbrojnice, vžilo se pro tuto budovu označení „hasičárna“.
Muzeum zaujímá celé první patro hasičárny. Prezentuje zde krátkodobé výstavy, nejstarší artefakty ašského regionu (Odpočívající Ježíš Kristu a náhrobky Anny z Witzlebenu a Eustacha z Zedtwitz, všechny artefakty pochází ze 16. století) a v neposlední řadě předměty denní potřeby převážně z 19. a 1. poloviny 20. století. Muzeu zde slouží i tzv. „Vitrážový sál“, přednášková místnost s 60 místy k sezení.
Ašské muzeum pořádá tematické výstavy, přednášky a podporuje badatele. Vede centrální evidenci kamenných křížů a drobných památek České republiky. Spolupracuje se Společností pro výzkum kamenných křížů a pořádá setkání badatelů zajímajících se o drobné památky.
Podrobnější informace ZDE
Foto 1: V muzeu sídlí Společnost pro výzkum kamenných křížů Foto 2: Sbírka rukavic je největší v České republice Foto 3: Muzejní zahrada