Cheb: Sídlo společnosti Schlaraffia

Když si páni hrají na rytíře 

V Chebu dosud stojí jediný "burg" - sídlo německé recesistické společnosti Schlaraffia. Jde o unikátní památku, která dosvědčuje působení v Čechách už polozapomenuté stolní společnosti. Sídlo chebské společnosti Schlaraffie se nachází ve Vrbenského ulici  čp. 14 a dnes  v něm najdeme  Husův sbor ve Vrbenského ulici (pod nemocnicí). Tento i z venku zajímavý dům si postavila chebská recesistická společnost Schlaraffia. Je jediným zachovaným autentickým burgem v ČR. V Jablonci nad Nisou stával ještě jeden a ten už zbourali.  V Chebu je zachovaný i interiér této lóže, což je opravdový unikát. Nějaké památky jsou v chebském muzeu (např. meč) a v archivu (fotoalbum).  Náznaky cimbuří připomínající středověký hrad, erb s tajemným latinským nápisem In arte voluptas nad vchodem. Latinský nápis, který česky zní „V umění je rozkoš“, stejně jako všudy přítomný  božský výr Uhu.

Sídlo chebské společnosti Schlaraffia

  Schlaraffii založili jako čistě mužský spolek dne 1. října 1859 herci Německého divadla (Stavovského divadla) v Praze v čele se svým ředitelem Franzem Thomé (1807-1872). Členové spolku pěstovali přátelství, umění a humor s cílem odpoutat se od každodenních starostí. Idea Schlaraffie se rychle rozšířila i mimo Prahu a vznikají tak i další pobočky – zvané Reych (Říše) nejen v německy mluvících zemích, ale i tam, kde se nacházely početnější skupiny německy mluvícího obyvatelstva, kupříkladu v Severní Americe. Druhou nejstarší je Berolina a třetí pak Lipsia.  Jednacím jazykem spolku je němčina a tzv. schlaraffenlatein, která jako mnohé další aktivity spolku navazuje na středověkou tradici, respektive ji paroduje. V 19. století se dokonce používalo datování o tři století nazpět, později ale převládl letopočet datování od založení spolku, tedy od roku 1859 (s označením a. U.). 

  Chebská Schlaraffia Egra byla založena 21. prosince 1902 a fungovala až do roku 1938, kdy bylo Chebsko připojeno k nacistickému Německu. „Matkou“ Egry byla plzeňská Schlaraffia Pilsnea, založená v roce 1888. Egra získala pořadové číslo 148. Členové spolku pocházeli z chebských vyšších tříd a největšího rozmachu chebská Schlaraffia dosáhla kolem roku 1930, kdy se k ní hlásilo 52 členů.  Chebský „burg“ – Stauffeburg (Štaufský hrad) byl navržen a v roce 1913 postaven významným chebským architektem Franzem Krausem – autorem mj. chebské secesní knihovny. K rytířské tradici odkazuje jak exteriér chebského „burgu“ – gotická cimbuří na atice domu, tak i jeho dochovaný interiér a vybavení hlásící se k novorománskému stylu a k novogotickému stylu. Všudypřítomný je i Výr velký – symbol moudrosti, který se dostal i do znaku Reych Egra – který parafrází chebského městského znaku – orlici však nahradil rozkřídlený výr. Po druhé světové válce kvůli odsunu německého obyvatelstva nebyla chebská Schlaraffia obnovena a objekt byl v roce 1947 zapůjčen a v roce 1950 předán Československé husitské církvi, která v něm sídlí dodnes. Chebský Staffenburg je naštěstí od dubna 2020 památkově chráněn.


Foto 1: Interiér chebského sídla společnosti Schlaraffia
Foto 2: Detail obřadního meče chebské společnosti Schlaraffia 
Foto 3: Znak chebské společnosti Schlaraffia