Nevelké bavorské městečko Konnersreuth leží přibližně 35 kilometrů od Chebu. Pokud jste milovníky historických památek, nemá vám příliš co nabídnout. Ale narodila se tu a po celý svůj život působila Terezie Neumannová (Therese Neumann, zvaná Resl von Konnersreuth, též Rézl), jejíž příběh vzbudil hotovou senzaci a dosud patří k největším nevysvětleným případům v našem kraji.
Celá věc je o to zajímavější, že se nemusíme spoléhat na nějaká dávná svědectví nebo legendy. Příběh se odehrál ve 20. století a je důkladně zdokumentováni popsán odbornými autoritami jak vědeckými, tak církevními.
Rodný dům Terezie Neumannové v Konnersreuthu
Počátkem března 1926 se u ní poprvé objevila stigmata, tedy krvácející rány na místech, kde byl poraněn Kristus při cestě na Golgotu a ukřižování. Prvním znamením byla krvavá skvrna na levé straně hrudi. Toto první stigma se podařilo Rézl utajit. Ošetřovala ji její sestra, která osušky a ručníky prosáklé krví ihned pálila.
Během období třetí říše byla Terezie Neumannová zesměšňována, pomlouvána a soustavně sledována gestapem. Je zajímavé, že proti ní nikdy nebylo ze strany nacistických úřadů zakročeno a nikdy nebyla fyzicky napadena.
Dne 17. května 1962 bylo Rézl sděleno, že 30. září již nebude mezi živými. Stihla ještě vydat poslední pokyny k výstavbě kláštera a ústavu Theresianum a 18. září 1962 vydechla naposledy. Byť šlo o prostou ženu bez vzdělání, je zaznamenáno, že během svých pátečních transů mluvila aramejsky a také rozuměla řečtině, latině a hebrejštině. Roku 2005 započal ve Vatikánu proces, který by měl být zakončen blahořečením Terezie Neumannové.
Foto 1: Terezie NeumannováFoto 2: Hrob Terezie NeumannovéFoto 3: Votivní kaple na hřbitově v Konnersreuthu