Národní geopark

Horní Blatná – Vlčí jámy

Foto J. Tvrdý
Fotogalerie: 
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý

Cínové doly pod Blatenským vrchem

Naučná stezka z královského horního města Horní Blatná prochází starým cínovým revírem Konrád mezi Blatenským a Jelením vrchem. Zde byl jeden z největších a nejvýznamnějších dolů na cín ve střední části Krušných hor. Jeho význam je dán sjednocením drobných důlních děl do jediného komplexu, rozsáhlým a na tehdejší dobu velmi moderním způsobem průzkumu, otvírky a technického vybavení.

Voda pro pohon důlních zařízení a k transportu stavebního a palivového dříví byla přiváděna Blatenským příkopem. Tento 12 km dlouhý umělý kanál je napájen z říčky Černá, asi 2 kilometry západně od Božího Daru.

Po výstupu na Blatenský vrch s rozhlednou vede naučná stezka k roklím starých cínových dobývek Vlčí a Ledové jámy, které byly vyhlášeny za přírodní a kulturní památku.

Intenzivní těžba cínu probíhala na řadě dalších míst v širokém okolí. Její nevýraznější projevy jsou na nedaleké Sněžné hůrce (doly Zuzana, Svatý Duch a další).

valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher