Národní geopark

Dřenice

Foto J. Tvrdý
Fotogalerie: 
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo
photo

Barevné sedimentární struktury a chebské vltavíny

Svislé stěny činné pískovny jsou názornou ukázkou statigrafie Chebské pánve a způsobu uložení vrstev. V posledním desetiletí pískovna proslula nálezy vltavínů, přírodních skel záhadného původu a velkého vědeckého významu.

Ložisko Dřenice je největším těženým ložiskem stavebních štěrkopísků v Chebské pánvi. Písky a písčité štěrky pestrých žlutých, okrových a rezavých barev a s charakteristickým křížovým zvrstvením vznikly v prostředí průtočného jezera a říčně-jezerních delt. Zklidnění sedimentace indukují četné jílové až prachové proplástky. Souvrství dosahuje na lokalitě mocnosti 10 až 20 m.

Pískovna je nejvýznamnější lokalitou vltavínů v Chebské pánvi. První kusy byly zjištěny v roce 1993 na plážích jesenické přehrady. Přestože jich od té doby bylo asi na 10 lokalitách nalezeno několik tisíc, stále jde o velkou vzácnost.

Vstup do těžebního prostoru je možný pouze po předchozím ohlášení a v doprovodu odpovědného pracovníka těžební organizace.

valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher