Národní geopark

Oloví

Foto J. Tvrdý
Fotogalerie: 
photo
photo
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý
Foto J. Tvrdý

Staré olověné doly v hlubokých lesích

Oloví vzniklo jako hornická osada na bohatých ložiscích olověných rud. Nejstarší písemná zmínka o dolech v okolí je z roku 1314. Za Karla IV. získali doly v roce 1350 pánové z Hartenberka, kteří je vlastnili až do 16. století.

Olovo se v té době užívalo se ve zvonařství, mincovnictví a do hrnčířských glazur, hlavně však jako nezbytná přísada při hutní výrobě mědi a stříbra. Není proto divu, že novým majitelem panství se stali Šlikové, kteří olovo nutně potřebovali k vycezování stříbrných rud.

V 16. století byla známa většina ze 40–50 rudních žil revíru, který se rozkládal od Studence přes Oloví a Hřebeny až k Radvanovu. Za celé toto století bylo získáno kolem třiceti tisíc tun olova.

Zvýšená poptávka po surovinách pro válečný průmysl ve 20. století přinesla znovuotevření dolů. Pokusy těžbu olova a uranu však nepřinesly větší ekonomický efekt. Tajemnost romantické lesnaté krajiny v okolí tak už jen umocňují početné propadliny a zavalená ústí štol. Záměry o její znovuobjevení pro turisty naučnými stezkami a zpřístupněnými důlními díly již existují.

valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher